MŮJ PŘÍBĚH O KRÁSE
Svatba Klokocov 2016_edited.jpg

Krása provází každou ženu od narození. Také jste si jako malá holka tajně obkreslovala rty maminčinou rtěnkou a prohlížela se v zrcadle ze všech úhlů? Já ano. Už od dětství jsem se vyžívala v malování sebe, svých kamarádek, milovala jsem karnevaly, barvy, kostýmy a masky.

Svoje profesní zkušenosti jsem sbírala postupně a na různých pozicích ve světě kosmetiky. Pracovala jsem jako školitel a PR manager pro francouzské značky Dior a Clarins, v Kanadě jsem získala další cenné zkušenosti z oboru u značky Lóccitane a také již jako vizážistka na volné noze. Měla jsem možnost vyvíjet nové produkty dekorativní kosmetiky pro největší českou kosmetickou značku na pozici projektového manažera.

 

Moje srdcové eso představuje svatební líčení a účesy, kreativitu a inovaci sázím na projekty focení. Kromě líčení a vlasového stylingu pomáhám ženám s výběrem a nákupy oblečení. Pro stálé klientky nabízím speciální věrnostní program.

"Beauty as a term means a lot to me and goes far beyond a reflection in the mirror. Each new encounter with women, be it a client or a random stranger, my vision of beauty flourishes and touches other women through my work which I do with all my heart. And, after all, isn't it the place where all the beauty comes from anyways?

 

My goal is to help women feel even more beautiful and self-confident.

Whether you choose makeup, hairstyling or assistance with your wardrobe items, I always ensure maximum comfort and individual care for my clients. "

MY BEAUTY STORY 
57_edited.jpg

Every woman wants to be and feel beautiful. I recall being fascinated by my mom's lipstick as a little girl already, doing poses in front of the mirror and trying different products from her makeup case. I would apply makeup on me and my friends, I loved carnevals, costumes, masks, colors and makeovers since I was a child. And somewhere inside me there was a voice whispering I'm so happy that I am a woman, I'm happy I can be beautiful.."

Makeup Artist role enables me to express and convey my vision of beauty that I see in each and every women I meet. I gained my experience over years while working for renowned brands as Dior and Clarins as Training & PR Manager, I learned even more while living in Canada where I started my freelance business.

I developed and launched  private label makeup products in the role of Project Development Manager while working for the biggest Czech cosmetic brand.